ESMH101VQD472MA40U
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VQD472MA40U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.132 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz