ESMH101VQT123MB80U
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VQT123MB80U
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.52 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz