ESMH101VSN272MP50T
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VSN272MP50T
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.236 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz