ESMH160VSN153MP35U
Chemi-Con
Product No:
ESMH160VSN153MP35U
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1161
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5532 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz