ESMH160VSN563MA45T
Chemi-Con
Product No:
ESMH160VSN563MA45T
Description:
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.2296 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz