ESMH181VNN272MA63T
Chemi-Con
Product No:
ESMH181VNN272MA63T
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.505 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz