ESMH201VNN152MR50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH201VNN152MR50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.73 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 120Hz