ESMH201VSN122MQ50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH201VSN122MQ50U
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C