ESMH201VSN372MA70U
Chemi-Con
Product No:
ESMH201VSN372MA70U
Description:
CAP ALUM 3700UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3700 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.835" (72.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C