ESMH250VSN153MP50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH250VSN153MP50U
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.32 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 120Hz