ESMH250VSN223MQ50S
Chemi-Con
Product No:
ESMH250VSN223MQ50S
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4216 A @ 100 kHz