ESMH250VSN682MP30U
Chemi-Con
Product No:
ESMH250VSN682MP30U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.592 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz