ESMH251VND222MA80T
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VND222MA80T
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.205 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 113mOhm @ 120Hz