ESMH251VNN102MR50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VNN102MR50U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.965 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz