ESMH251VNN681MQ50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VNN681MQ50U
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.66 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 244mOhm @ 120Hz