ESMH251VRT332MB80U
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VRT332MB80U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 250V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.68 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz