ESMH251VSN561MQ40S
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VSN561MQ40S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.135 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 296mOhm @ 120Hz