ESMH350VSN153MR40S
Chemi-Con
Product No:
ESMH350VSN153MR40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.8816 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 120Hz