ESMH350VSN273MA50U
Chemi-Con
Product No:
ESMH350VSN273MA50U
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 27000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.4412 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 120Hz