ESMH350VSN392MP25T
Chemi-Con
Product No:
ESMH350VSN392MP25T
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3976 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 106mOhm @ 120Hz