ESMH351VNN221MR30T
Chemi-Con
Product No:
ESMH351VNN221MR30T
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0592 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13Ohm @ 120Hz