ESMH351VNN681MA45S
Chemi-Con
Product No:
ESMH351VNN681MA45S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2328 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz