ESMH351VQT681MB40T
Chemi-Con
Product No:
ESMH351VQT681MB40T
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V RAD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.3186 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz