ESMH3B1VNN221MQ30S
Chemi-Con
Product No:
ESMH3B1VNN221MQ30S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9734 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13Ohm @ 120Hz