ESMH3B1VNN471MA30S
Chemi-Con
Product No:
ESMH3B1VNN471MA30S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.1889 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 529mOhm @ 120Hz