ESMH400VND473MB80T
Chemi-Con
Product No:
ESMH400VND473MB80T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C