ESMH401VND102MA63T
Chemi-Con
Product No:
ESMH401VND102MA63T
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C