ESMH401VNN101MQ25S
Chemi-Con
Product No:
ESMH401VNN101MQ25S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.287 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.486Ohm @ 120Hz