ESMH401VNN101MR20T
Chemi-Con
Product No:
ESMH401VNN101MR20T
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 780 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1154 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.486Ohm @ 120Hz