ESMH451VSN331MR50T
Chemi-Con
Product No:
ESMH451VSN331MR50T
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8743 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 753mOhm @ 120Hz