ESMH451VSN561MA63U
Chemi-Con
Product No:
ESMH451VSN561MA63U
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2614 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 444mOhm @ 120Hz