ESMH500VND393MB80T
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VND393MB80T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 39000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.8152 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz