ESMH500VNN153MA45W
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VNN153MA45W
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.9552 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz