ESMH500VNN223MA63U
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VNN223MA63U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.8084 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 120Hz