ESMH500VNN472MQ35U
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VNN472MQ35U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2724 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz