ESMH500VSN682MR35T
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VSN682MR35T
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.158 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 49mOhm @ 120Hz