ESMH630VSN392MA25W
Chemi-Con
Product No:
ESMH630VSN392MA25W
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 64mOhm @ 120Hz