ESMH6R3VSN273MP35T
Chemi-Con
Product No:
ESMH6R3VSN273MP35T
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 27000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.7692 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 120Hz