ESMH6R3VSN473MQ45U
Chemi-Con
Product No:
ESMH6R3VSN473MQ45U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMH
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4972 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz