ESMM201VSN182MA40S
Chemi-Con
Product No:
ESMM201VSN182MA40S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.885 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 138mOhm @ 120Hz