ESMM201VSN222MA45U
Chemi-Con
Product No:
ESMM201VSN222MA45U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.875 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 113mOhm @ 120Hz