ESMM251VND152MA40U
Chemi-Con
Product No:
ESMM251VND152MA40U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.495 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz