ESMM350VNN562MQ25T
Chemi-Con
Product No:
ESMM350VNN562MQ25T
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C