ESMM401VND152MB80T
Chemi-Con
Product No:
ESMM401VND152MB80T
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C