ESMM401VNN331MR35W
Chemi-Con
Product No:
ESMM401VNN331MR35W
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9315 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.005Ohm @ 120Hz