ESMM401VNN751MA50U
Chemi-Con
Product No:
ESMM401VNN751MA50U
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series ESMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 750 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C