ESMQ101ELL2R2ME11D
Chemi-Con
Product No:
ESMQ101ELL2R2ME11D
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 100 kHz