ESMQ160ELL471MHB5D
Chemi-Con
Product No:
ESMQ160ELL471MHB5D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 660 mA @ 100 kHz