ESMQ350ELL222ML25S
Chemi-Con
Product No:
ESMQ350ELL222ML25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.944 A @ 100 kHz