ESMQ351VSN271MP40S
Chemi-Con
Product No:
ESMQ351VSN271MP40S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3738 A @ 50 kHz